Magnézium
Egészség

Magnézium – feladata és hiányának megelőzése

A Magnéziumhiány rengeteg embert érint Magyarországon. A legfiatalabbaktól a legidősebbekig, minden korosztály szenved miatta. A magnézium sajnos még ma is kevés figyelmet kap, pedig jótékony hatással van nem csak a fizikai egészségre, hanem a pszichére és kinézetre is.

Miért van szükségünk magnéziumra?

Ez az egyik legáltalánosabb, egyúttal a legértékesebb elem. Gyakorlatilag minden emberi sejtben megtalálható.

A magnézium részt vesz az impulzusok továbbításában az idegsejtekben és segíti az idegszövetek működését. Óriási szerepe van a pszichoszomatikus egyensúly fenntartásában. Megelőzi az izomgörcsök kialakulását, erősíti az immunrendszert és csökkenti a szívinfarktus kockázatát. Serkenti az inzulintermelést és védi a véredényeket a koleszterin lerakódásától.

A magnéziumhiány okai

Az átlagos napi magnéziumszükséglet egy felnőtt ember esetén kb. 300-400 mg. Figyelembe véve, hogy ennek jelentős részét étkezéskor juttatjuk a szervezetbe és egyre gyakrabban találkozhatunk mesterségesen módosított összetételű, magnézium tartalmú élelmiszerekkel, egyre többet fogyasztunk belőle.

A magnéziumhiány elsődleges kiváltó okai közé tartozik a túlzott alkoholfogyasztás, gyakori kávé fogyasztás, fogamzásgátló tabletta használata, elégtelen mennyiségű vízfogyasztás, stressz, veseelégtelenség, valamint túlzott zsírfogyasztás.

A magnéziumhiány egyik gyakori kísérője az ideg-izom fáradtság, ingerlékenység. Megfigyelhető továbbá idegi eredetű rángás, rendellenes szívműködés, görcsök, végtagzsibbadás és remegés, hajhullás, hányinger, hasmenés és koncentrációs nehézségek. A hosszú távú magnéziumhiány a depresszió kiváltó oka is lehet.

Hogy előzzük meg a magnéziumhiányt?

A leghatásosabb és legegészségesebb megoldás a magnézium pótlására a kiegyensúlyozott táplálkozás és életmód. Mielőtt összeállítanánk a napi étrendünket, fontos figyelembe vennünk, hogy a magnézium felszívódásához B6-vitaminra is szükségünk van. Ez megtalálható többek között hüvelyes zöldségekben, dióban, szójában, hajdinában, tökmagban és barna kenyérben.

Az egyik legjobb magnézium tartalmú élelmiszer a teljes kiőrlésű kenyér. Ehhez érdemes kiegészíteni tökmaggal, napraforgó maggal, csírákkal, mandulával, lazaccal, spenóttal, dióval, szójával, spenóttal, rizzsel (lehetőleg barnával), babbal, zabpehellyel, keserű csokoládéval és kakaóval.

A magnéziumhiányra összeállított étrend fogyasztása során nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy nem adagolhatjuk túl a magnéziumot. A túlzott bevitel jelei lehetnek: gyengeség, alacsony vérnyomás és szív aritmia.