Csabai Lászlóné, Nyíregyháza és Vas Miklós, Nyírpazony polgármestere együtt tartott sajtótájékoztatót az új kerékpárút építéséről.
– A kerékpárurak fejlesztéséhez két forrásból lehet támogatást nyerni. A régiós operatív program kiírásaira pályázva uniós pénzhez lehet jutni. Ugyanakkor a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumnál is lehet támogatást nyerni. A közlekedési tárca pályázatán nyert támogatást a Nyírtura, Nyírpazony és Nyíregyháza önkormányzatai által alakított konzorcium. Jelenleg a TESCO Áruháztól Nyírpazonyig van kiépített kerékpárút, ez hosszabbodik meg Nyírturáig – mondta Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere.
– A beruházás 212 millió forintba kerül – mondta Vas Miklós, Nyírpazony polgármestere. – Az állami támogatás 170 millió forint, 41 milliót a három érintett önkormányzat biztosít. A gesztorságot Nyírpazony önkormányzata vállalta. Ha írásban is megkapjuk az értesítést a minisztériumtól, akkor haladéktalanul kiírjuk a közbeszerzési eljárást a kivitelezésre. A munka várhatóan még tavasszal elindulhat.
Öt kilométer hosszon épül meg az új kerékpárút. A kabalási elágazástól, ahol most vége van a kerékpárútnak, a négyes út mellett, Nyírtura lakott területéig épül ki az új út. Tovább is a 4-es út Kabalás felé eső oldalán.
Reményeink szerint a kerékpárutat hivatásforgalomra és hétvégi szabadidős-turisztikai célra egyaránt igénybe veszik majd a három település lakói. Azt is várjuk, hogy felélénkül a kirándulóforgalom errefelé – tette hozzá Nyírpazony első embere.
Az új út építésének indítása mellett további információkkal is szolgált a két polgármester.
Csabai Lászlóné elmondta, Nyíregyháza önkormányzata komoly fejlesztéseket készít elő a kerékpárutak bővítése érdekében. A hosszabb távú terv, hogy Nyíregyháza minden bevezető útja mellett kiépüljön a kerékpáros forgalmat bonyolító úthálózat is. Középtávon a most 30 kilométeres városi és városkörnyéki hálózatot megdupláznák.
Van néhány beruházás, amely hamarosan elindulhat. Ilyen a belvárosi rekonstrukció keretében megvalósuló kerékpárút-fejlesztés a Széchényi utcán, a Bethlen Gábor utcán és a Szent István utcán. Az önkormányzat szintén pályázaton nyert pénzt a Nyírszőlősre vezető kerékpárút tervezésére.
Még az idén elkezdenek kisebb beruházásokat, amelyekkel a már meglévő kerékpárutak köthetők össze. Kisebb beruházási összegből kialakítható az örökösföldi lakótelepet körbeölelő kerékpárút, ez összeköthető a pazonyi és az orosi kerékpárúttal. Teljessé teszik a kapcsolatot a 4-es út és a Korányi út között. A továbbiakban ezt a Sóstó útig meghosszabbítanák.
A polgármesteri hivatal a kerékpárosok és a nyíregyházi polgárok véleményét is kikéri arról, hogy milyen sorrendben ütemezzék a fejlesztéseket. A városvezetés elsőként a városi belső hálózat fejlesztését szorgalmazná.
Vas Miklós elmondta, Nyírpazony önkormányzata egy Nyírpazony és Oros között épülő kerékpárutat is támogatna. Azt is szeretnék elérni, hogy a Nyírtura-Nyírpazony-Nyíregyháza kerékpárúton egészen a Korzó Üzletházig, azaz a belvárosig el lehessen jutni.

Jelmagyarázat:
Zöld vonal: meglévő kerékpárforgalmi létesítmények
Piros vonal: építés nélkül kijelölhető szakasz
Sötétkék vonal: építési munka után kijelölhető szakasz
Világoskék vonal: kerékpározásra alkalmas kisforgalmú út
Lila vonal: tervezett kerékpárutak |